Arcanum blog

Végül kivégezték a teherautóval tömegbe hajtó lányt

2025. július 02. - arcanum admin

Olga Hepnarovát utolsóként ítélték halálra és végezték ki Csehszlovákiában, miután teherautójával a tömegbe hajtva több ember halálát okozta. Elmondása szerint azért tette, mert nem tudott beilleszkedni az iskolai osztályába, továbbá gyűlölte az embereket, akik megnyomorították a lelkét. A szocialista Csehszlovákia egyik elhíresült, de mára elfeledett bűntényét idézzük most fel.

Tovább

21 éve hunyt el a módszeres színjátszás kultikus képviselője, Marlon Brando

Marlon Brando (1924. április 3. – 2004. július 1.) amerikai színész, a 20. század egyik legbefolyásosabb és legismertebb színészi ikonja volt. Brando a method acting (módszeres színjátszás) egyik legjelesebb képviselője volt, amelyet a New York-i Actors Studio-ban tanult Lee Strasberg és Stella Adler irányítása alatt.

Tovább

Ezen a napon hunyt el Horn Gyula

Horn Gyula (1932. július 5., Budapest – 2013. június 19., Budapest) magyar politikus, közgazdász, a Magyar Népköztársaság utolsó külügyminisztere (1989–1990) és a harmadik Magyar Köztársaság miniszterelnöke (1994–1998). Életútja és tevékenysége a magyar történelem egyik legellentmondásosabb fejezete, mivel szerepet játszott mind az 1956-os forradalom leverésében, mind a rendszerváltás elősegítésében.

Tovább

98 éve született a 20. századi magyar irodalom egyik legjelentősebb alakja

Sütő András (1927. június 17., Pusztakamarás – 2006. szeptember 30., Budapest) Herder- és Kossuth- díjas erdélyi magyar író, drámaíró, esszéíró, a 20. századi magyar irodalom egyik legjelentősebb alakja aki különösen a romániai magyar kisebbség sorsának és az anyanyelv megőrzésének témáiban alkotott maradandót. Életműve prózai, drámai és esszéírói munkásságával egyaránt kiemelkedő, műveiben a közösségi és egyéni identitás, a hatalommal szembeni ellenállás és az emberi méltóság kérdései állnak a középpontban. Az Arcanum Adatbázisban 140 867 találatot lehet felfedezni a nevére, természetesen ezek közül nem az erdélyi magyar íróról szól. Sütő András a romániai Mezőségben, a Kolozs megyei Pusztakamaráson (Cămărașu) született szegényparaszti családban.

Tovább

94 éves lenne a II. világháború legismertebb zsidó áldozata

Anne Frank (Annelies Marie Frank) a második világháború egyik legismertebb áldozata, egy zsidó lány, akinek naplója a holokauszt egyik legfontosabb történelmi dokumentuma. Anne 1929. június 12-én született Frankfurt am Mainban, Németországban, Otto és Edith Frank második gyermekeként. Nővére Margot Frank volt. Zsidó származású, de családja nem volt szigorúan vallásos.

Tovább

Kubala László, aki sporttörténelmet írt azzal, hogy három válogatott futballistája is volt

Ezen a napon született Kubala László (1927. június 10., Budapest – 2002. május 17., Barcelona) a 20. század egyik kiemelkedő labdarúgója, az FC Barcelona legendája, aki egyedülálló módon három ország (Csehszlovákia, Magyarország, Spanyolország) válogatottjában is játszott. Budapesten született, szülei szlovák és lengyel gyökerekkel rendelkeztek.

Tovább

„Csupa derű, csupa kacagás a szakszervezeti nyaralás”

Sokan kötik fiatal- és gyerekkoruk felejthetetlen nyaralásait a vállalati és szakszervezeti üdülőkhöz. A szocialista idők „legszebb” éveiben a családok olcsó és kényelmes nyári vakációhoz jutottak ezeknek az üdülőknek a segítségével, ám ez mára már nagyrészt megszűnt.

Tovább

Ezen a napon tért vissza a világűrből Farkas Bertalan

Farkas Bertalan, az első magyar űrhajós űrrepülése jelentős mérföldkő volt Magyarország és a magyar űrkutatás történetében. Farkas Bertalan 1949. augusztus 2-án született Gyulaházán, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. Vadászpilóta, űrkutató és eszperantista. Az Interkozmosz program keretében, amely a Szovjetunió és szocialista országok közös űrkutatási együttműködése volt, Magyarországnak lehetősége nyílt egy űrhajóst küldeni a világűrbe.

Tovább

Megmásztunk egy hegyet, na és? 72 éve ezen a napon mászta meg elsőként Mount Everestet Sir Edmund Hillary.

Sir Edmund Percival Hillary (1919. július 20. – 2008. január 11.) új-zélandi hegymászó, felfedező és filantróp, aki arról ismert, hogy 1953-ban, napra pontosan 72 éve, elsőként mászta meg a Mount Everestet Tenzing Norgay serpával. Az Arcanum Adatbázisban összesen 2260 cikk foglalkozik a kalandvágyó méhész hihetetlen történeteivel. Ezeket elevenítjük fel az alábbi posztban. 1919-ben született Aucklandben, Új-Zélandon. Apja, Percival Hillary méhész és újságszerkesztő volt, anyja, Gertrude Hillary tanárnő. Félénk, de kalandvágyó gyerekként nőtt fel.

Tovább

Ma ünnepli születésnapját Presser Gábor

Presser Gábor, a magyar zenei élet egyik legismertebb és legsokoldalúbb alakja, 1948. május 27-én született Budapesten. Pályafutását zongoristaként kezdte, zenei tanulmányait a Liszt FerencZeneművészeti Főiskolán végezte. Az 1960-as évek végén az Omega együttes tagjaként vált ismertté, ahol zeneszerzőként és billentyűsként működött közre, olyan slágereket írva, mint a „Gyöngyhajú lány”. Hihetetlen népszerűségére jellemző, hogy az Arcanum Adatbázisban összesen 25 177 találat van a nevére. 1971-ben távozott az Omegától, és megalapította a Locomotiv GT (LGT) zenekart, amely a magyar rockzene egyik legfontosabb formációja lett. Az LGT-vel olyan ikonikus albumokat készített, mint a „Ringasd el magad” vagy a „Mindig magasabbra”. 1979-ben, a Mozgó Világ készített vele cikket, amelyben öt körkérdésre kellett válaszolnia:

Tovább
süti beállítások módosítása