Sir Andy Murray 1987. május 15-én született Skócia fővárosában Glasgow-ban. A háromszoros Grand Slam – US Open (2012), Wimbledon (2013, 2016) –, kétszeres olimpiai bajnok – London (2012), Rio deJaneiro (2016) – teniszező 2016-ban 41 hétig vezette a világranglistát, kilenc éve az ATP- világbajnokságot is megnyert, egy évvel korábban pedig Nagy-Britanniát vezette a a Davis-kupa bajnoki címig. A skótok nemzeti büszkesége, aki hangosan vállalta mindig az indentitását, kortárs hírességek, mint például Sir Sean Connery, Ewan McGregor, és a hatszoros kerékpáros olimpiai bajnok Sir Chris Hoy mellé lehet helyezni, de hatása a sporton keresztül globális, így bizonyos értelemben túllép a regionális büszkeségen.
Míg történelmi alakok, mint Robert the Bruce vagy kulturális óriások, mint Robert Burns, a skót identitás alapkövei, Murray a modern kor hőse, aki a globális színtéren képviselte Skóciát. A sportolók közül Hoy-jal egy szintre tehető, de a tenisz egyéni jellege és Murray világranglista-elsősége talán még nagyobb egyéni teljesítményt jelent. Az Arcanum Adatbázisban 8324 talált jegyezhető fel a nevére.
„Felelőtlenség volna kijelenteni, hogy máris megvan a britek legújabb teniszcsillaga, a jövőben mindenesetre érdemes lesz figyelni Andy Murray útját a legjobbak között. A 18 esztendős skót srác az idén júniusban a wimbledoni bajnokságon robbant be a teniszelitbe (még akkor is, ha csak a harmadik körig jutott), ezen a héten pedig megváltotta jegyét a világranglista első 100 helyezettje közé - no meg a bangkoki elődöntőbe.
A halvérű Murray a legjobb 16 között kiejtette Robin Söderlinget, a verseny ötödik kiemeltjét, másnap meg az US Open-elődöntős Robby Gineprit verte meg, aki a hármas kiemelési számmal vághatott neki a thaiföldi tornának. „Szerintem nem csináltam semmi különöset, egyszerűen támadtam,amikor kellett ” - szerénykedett a 11 ászt és 24 nyerőt ütő Murray, aki ezt megelőzően nemhogy elődöntős, de még negyeddöntős sem volt az ATP Touron.” – ezt még 2005-ben írta róla a Nemzeti Sport.„ Andy Murray, James Ward, Andy Murray, Andy Murray, Andy Murray és James Murray párosa, Andy Murray, Andy Murray, Andy Murray és James Murray párosa, Andy Murray, Andy Murray, Andy Murray és JamesMurray párosa, Andy Murray. Ezekkel a győzelmekkel (utóbbi három a belgák elleni hét végi fináléban) nyerte meg a brit csapat 1936 után először, összességében tizedszerre a Davis-kupa-trófeát.
Az élesebb szeműek észrevehették James Ward nevét, aki az első fordulóban 15:13-asdöntő szettben győzte le az amerikai John Isnert, ami szintén kellett a sikerhez – ettől függetlenül a főszerepet nyilván Andy Murray vállalta el Nagy-Britannia sikerfilmjében. A 28 éves skót klasszist hosszú évek óta a nagy négyeshez sorolják a szerb Novak Djokovics, a svájci Roger Federer és a spanyol Rafael Nadal társaságban, ám sosem tartották olyan nagyra a teljesítményét, mint a három riválisáét. Igaz, Grand Slam-győzelmekben valóban elmarad tőlük (a 10,17 és a 14 mellett tényleg szerényen mutat a 2), ám vasárnaptól Murray az amerikai Andre Agassi és Nadal utána harmadik olyan teniszező az Open érában, akinek Dk-győzelme mellett egyesben olimpiai bajnoki címe és wimbledoni sikere is van.
Ráadásul az idei hibátlan, 8-0-s mérlegére is büszke lehet a Davis-kupában, hiszen a világcsoport 1981-es bevezetése óta hasonlóan tökéletes eredménysort csupán az amerikai John McEnroe és a svéd Mats Wilander ünnepelhetett – tehát van, amiben Murray jobb, mint Djokovics és Federer. Utóbbinál ráadásul a világranglistán is magasabban, rangsorolják (a brit a második, a svájci a harmadik), és bár népszerűségben, valamint GS-trófeákban nyilván nem éri utol Federert, így is nagy betűkkel írja be magát évről évre a brit tenisztörténelembe. Murray sikerével immár a világranglista első hét teniszezője tart az otthoni vitrinjében legalább egy Dk-trófeát: a nagy négyes mellett a svájci Stan Wawrinka, a cseh Tomás Berdych és a spanyol David Ferrer is nyert már – az új brit hős tehát mára csapatverseny statisztikájában is a legjobbak között szerepel.” – magasztalta őt a Nemzeti Sport 2015-ben. „Nagy ünneplés következik?
Igen, édesapám esküvője előtt tartunk egy legénybúcsút. Én, a testvérem és tizenöt hatvan év körüli férfi. Nagy buli lesz – felelte nevetve az ATP hivatalos sajtótájékoztatóján Andy Murray, miután vasárnap megszerezte a világbajnoki címet, a világelsőséget pedig megtartotta a szerb Novak Djokovics legyőzésével. Azért a pihenésre is lesz ideje?Mindenképpen szükségem lesz rá. Két hetem marad, aztán utazom Miamiba egy alapozó időszakra, majd hazajövök karácsonyozni a családommal. Utána Abu-Dzabiban és Dohában játszom, ott kezdem el a következő szezont. Nagyon komolyan veszem majd a felkészülést, már rögtön az Australian Openen szeretnék jól szerepelni. Az ötszettes mérkőzésekhez mindig több munkára van szükség, ezért Melbourne előtt speciális tréningeket is végzek majd.
De most csak a pihenésre koncentrálok, hiszen nagyon kemény éven vagyok túl, sok mérkőzéssel, sok győzelemmel. Azt kapta a vébédöntőben, amit várt? Igen. Nem ez volt a legjobb meccs, amelyet egymás ellen játszottunk, de ez várható volt, hiszen a tét mindkettőnkön látszott, nem voltunk elég higgadtak ahhoz, hogy mindig jó döntéseket válasszunk. Játszottunk nagy finálékat, de a legemlékezetesebb ez a londoni. Nemcsak azért, mert ez a legfrissebb, hanem mert sohasem fordult még elő, hogy a világbajnoki döntőn múlik a világelsőség is. Ez nem csak a szurkolóknak, nekünk is nagy élmény volt.
Elégedett a teljesítményével? Csodálatos nap volt, de nemcsak a döntőben, az egész tornán úgy játszottam, mint egy világelső. A világbajnokság történetének két leghosszabb mérkőzését nyertem meg, erre büszke lehetek. Még sohasem játszottam ilyen fontos meccset világelsőként, az elején látszott is rajtam a feszültség, két kettős hibával
kezdtem, dühös voltam magamra. Aztán labdamenetről labdamenetre javultam, és csak a végén volt egy kis megingásom.
Hogy bírta erővel? Már a kanadai Milos Raonic elleni szombati elődöntőben is fáradtnak tűnt. Szerencsére a mérkőzés rövidebb pontokkal indult, utána pedig annyira akartam ezt a trófeát, hogy nem is gondoltam a hosszú labdamenetek közben arra, honnan lesz erőm a következő ütésre. A hosszú labdamenetek után a legrosszabb az volt, amikor én fogadtam. Nem tudta ma labdákkal bajlódni, nem tudtam a következő adogatásomra koncentrálni, egyedül maradtam a fájdalommal. Már akkor sem éreztem túl jól magam, amikor szombaton lefeküdtem aludni, és a vasárnapi ébredésnél is fájt mindenem.
Túl akartam lenni ezen a döntőn, és próbáltam nem belegondolni abba, mi lesz velem, ha három szett lesz a meccs. Nem tudom, kibírta volna-e a lábam. Még reggel kérdezte az erőnléti edzőm, hogy érzem magam. Mondtam neki, hogy nagyon fáradtnak. Azt felelte, akkor délelőtt pihenjek, és bízzunk az egész évben elvégzett munkában. Úgy fejezte be, hogy bízni fogom. Nem hittem neki, pedig kellett volna. Fantasztikusan sikerült a második féléve. Hogyan tovább? Már hetekkel ezelőtt azt mondtam, hogy szeretném minden mérkőzésemet megnyerni az év végéig, de természetesen ilyet nem lehet elvárni. Mégis sikerült, szóval nagyon boldog vagyok. Biztos vagyok benne, hogy Novak jövőre visszatér, és erősebb lesz, mint valaha, úgyhogy fejlődnöm kell, hogyne vegye vissza a világelsőséget. – adott interjút a Nemzeti Sportnak 2016 novemberében.
„A párizsi olimpia után befejezi pályafutását AndyMurray. A háromszoros GrandSlam-győztes, 37 éves korábbi világelső britteniszező már korábban elhatározta, hogy 2024-ben befejezi pályafutását, ám az volt a célja, hogy ottl egyen a párizsi ötkarikás játékokon.„ Nagy-Britannia színeiben versenyezni messze a legemlékezetesebb hetei a pályafutásomnak, és rendkívül büszke vagyok rá, hogy ezt még egyszer megtehetem – írta közösségi oldalán Murray, akit a közelmúltban hátsérülés hátráltatott.” Tavaly jelentette be visszavonulását. A sorozatos csípőfájdalmai és műtétje után már nem volt képest teljes értékű munkát végezni. A teste feladta a küzdelmet. A tenisz lovagja 37 éves visszavonult sportsikerekben gazdag karrierje után. A szakmai felkészültsége és tudása alapján sem meglepetés, hogy az ősi rivális, Novak Djokovics edzőjének szegődött.
Csizmazia Zoltán