1944. május 13-án, Glienicke/Nordbahn-ban született Uwe Ulrich Barschel, később a CDU politikusa, 1982 és 1987 között Schleswig-Holstein tartomány miniszterelnöke, akit 1987október 11-én, egy genfi szálloda szobájának fürdőkádjában találtak holtan. A halála máig nem tisztázott. Fegyverek, titkosszolgálat, kábítószer is szerepel az ügyben. Felderíteni nem tudjuk a halálának körülményeit, de a korabeli dokumentumok és az Arcanum Adatbázis segítségével néhány részletre rávilágítunk.
1987. október 11-én Uwe Barschel holtan fekszik a szobájában a genfi "Beau Rivage" szállodában. Egy nappal később a 43 éves férfinak tanúskodnia kellett volna egy vizsgálóbizottság előtt - nem sokkal azelőtt, hogy lemondott Schleswig-Holstein miniszterelnöki posztjáról. A "Stern" riportere, Sebastian Knauer akkoriban fedezte fel a holttestet a szállodai szoba fürdőkádjában. Barschel kábítószer-keverékben halt meg. Öngyilkosság volt – vagy akár gyilkosság? A svájci rendőrség öngyilkosságot feltételez – de a nyomozók hibákat követnek el, mint kiderült. A német hatóságok erőfeszítései sem vezetnek eredményre; 1998-ban lezárták vizsgálataikat. Hogy a CDU politikusa milyen körülmények között halt meg, továbbra sem világos. A mai napig számos találgatás övezi az ügyet. Az évek során több kortárs tanú is megpróbált magyarázatot adni, de ezeket bizonyítékok hiányában még nem támasztották alá.
„A „Stern” riporterei a genfi „Beau Rivage” hotelbe pontosan a megadott időre érkeztek. A találkozót délre beszélték meg a nyugatnémet belpolitika hirtelenjében legellentmondásosabbá vált személyiségével, Uwe Barschel volt schleswig-holsteini tartományi miniszterelnökkel. Az újságírók elmondása szerint Barschel azért kérette őket a svájci város híres szállodájába, hogy tájékoztassa őket a „nagy szenzációról”: akadt egy koronatanú, aki az eddigi vádak alól tisztázta őt. Csakhogy az események másként alakultak: miután a politikus még fél egykor sem jelent meg a hallban, a riporterek felmentek a 317-es számú szobába. A kopogtatásra nem volt felelet, ezért benyitottak. (Az ajtót nem zárták kulcsra.) A lakószobában nem tartózkodott senki. A fürdőszoba zöld kádjában azonban ott feküdt – felöltözve –, holtan Uwe Barschel. Jobb lába a kád szélén kifelé lógott... A tragikus haláleset, ha lehet még erőteljesebben állította az érdeklődés homlokterébe a nyugatnémet belpolitikát immár egy hónapja szinte kizárólagosan uraló témát. Uwe Barschelvolt schleswig-holsteini tartományi miniszterelnök állítólagos törvénytelenségeit.” –írta akkoriban a Magyarország című hetilap.
„A genfi szállodában rejtélyes körülmények között életét vesztett Uwe Barschel egyike volt a legtehetségesebbnek tartott nyugatnémet politikusoknak. A tartományi parlamentek történetét feldolgozó szakirodalom tanúsága szerint ő volt a legfiatalabb politikus, akit eddig egy nyugatnémet tartomány miniszterelnökének jelöltek: mindössze 38 évesen kapta meg ezt a felelősségteljes posztot. Útja egy ambiciózus fiatalember sikertörténete, ám az életpálya utolsó hónapjai már a szomorú véget sejtették. 1944 májusában született Glienickeben, Berlin egyik elővárosában, majd a család a háború után Schleswig-Holsteinba költözött. Csonka famíliáról volt szó, mert az idősebb Barschel elesett a háborúban. Az ifjú Uwe szorgalmasan tanult, s a jogi pályát választotta. 1968-ban végzett, majd 1981-ben már második doktori címét szerezte, ezúttal a politikatudományból.” – tette hozzá a lap.
Játszot-e szerepet a Stasi? Az 1980-as évek végén felmerültek a találgatások, hogy az NDK Állambiztonsági Minisztériumának köze van Barschel halálához. Itt is voltak fegyver- és embargó-üzletekben való részvételre utaló jelek, de ezeket soha nem lehetett bizonyítani. Az egyetlen dolog, ami biztos, hogy Barschel elutazott az NDK-ba, és kapcsolatot tartott fenn a Stasi alkalmazottaival. Különösen gyakran tartózkodott Rostockban és Warnemündében, amint azt mások is megerősítették. A nyomozók DNS-nyomokat találtak 2012 júliusában ismertté vált, hogy a lübecki ügyészség a legújabb módszerekkel megvizsgáltatta a politikus ruházatát DNS-nyomok szempontjából. A Kieli Állami Bűnügyi Rendőrség szakemberei megállapították, hogy Barschelt halála előtt legalább egy másik személlyel érintkezett. Az anyag azonban "túl gyenge" volt a további nyomozáshoz – közölte az ügyészség. Nem elegendő összehasonlítani a Szövetségi Bűnügyi Rendőrség DNS-adatbázisában található információkkal. Könyv halálának 30. évfordulójára
Halálának 30. évfordulóján egy másik könyv a gyilkosságra összpontosít. A cím: "A titkosszolgálatok pókhálójában. Miért gyilkolták meg Olof Palme-t, Uwe Barschelt és William Colby-t?" A szerzők Patrik Baab kieli újságíró és Robert E. Harkavy amerikai politológus. Barschel ügyét a volt svéd miniszterelnök és egy volt CIA-főnök halálával kötik össze. "Ma világos: Uwe Barschel kapcsolatban állt az amerikai titkosszolgálattal" – mondja a könyv, amely számtalan hátteret és részletet közöl Barschelről. Összefoglalva a gyilkossági elméleteket és titkosszolgálati szálakat.
Fegyverkereskedelem és Irán–contra-ügy: A vizsgálatok során felmerült, hogy Barschel fegyverkereskedelemben vett részt, és lehetséges kapcsolata volt az Irán–contra-üggyel, amelyben az Egyesült Államok illegálisan szállított fegyvereket Iránba. A keletnémet Stasi-akták szerint Barschel megfigyelés alatt állt a CIA, a nyugatnémet BND, az iráni, az izraeli és a keletnémet titkosszolgálatok által is.[ (http://beszelo.c3.hu/cikkek/olasz-kormanytoto-az-orokzold-barschel-ugy-valtozas-a-cia-elen) Találkozó Ahmed Khomeinivel: A Berliner Zeitung szerint Barschel halála napján állítólag Ahmed Khomeinivel, Khomeini ajatollah fiával találkozott Genfben, hogy fegyverszállításokról tárgyaljanak. Ez az információ egy informátortól származik, de nem bizonyított.
CIA-távirat és „Perch: Egy állítólagos CIA-távirat, amelyet a Stasi elfogott, egy „Perch” (sügér, németül „Barsch”) nevű személy genfi tevékenységéről szólt, amit Barschel kódnevének véltek. A BND szerint azonban a távirat hamisítvány. Izraeli titkosszolgálat: Victor Ostrovsky, egy volt izraeli titkosügynök azt állította, hogy Barschelt aMoszad tette el láb alól, mert túl sokat tudott az Irán–contra-ügy izraeli szerepéről. Az egykori Moszad- ügynök, Viktor Osztrovszkij azt állítja a "Titkos akták Moszad" című könyvében, hogy az izraeli titkosszolgálat ölte meg Barschelt. A „Hannibal” hadművelet az Irán és Izrael közötti titkos fegyverüzletekről szólt, amelyek Schleswig-Holsteinen keresztül zajlottak. Barschel ellenezte az ügyletek felszámolását. Ezt a tézist Abolhassan Bani-Sadr volt iráni elnök is megerősítette. Nyilatkozatai szerint Barschel fegyverüzletekben vett részt Iránban Ahmad Khomeinivel, Khomeini ajatollah fiával. Osztrovszkij leírása a CDU politikusának meggyilkolásáról egybeesik Klaus Brandenberger svájci vegyész toxikológiai megállapításaival is. Barschel rokonai 1994-ben megbízták Brandenbergert a nyomozással. Arra a következtetésre jutott, hogy Barschelt először több gyógyszer beadásával érzéstelenítették, mielőtt halálos adag altatót kapott.
Az iráni szál: Egyesek szerint Irán is gyanús, mivel Barschel egy hajógyártól 250 millió márkát követelt vissza, amit az irániak nem akartak kifizetni. Werner Mauss: 1987 decemberében egy névtelen levél a kieli bíróságra érkezett, amely a nyugatnémet titkosügynököt, Werner Mausset vádolta Barschel meggyilkolásával. Mauss később, 1998-ban a Die Weltnek adott interjúban tagadta a vádakat, de elismerte, hogy a halál napján a szálloda közelében volt.
„Az elmúlt időszakban azonban az idegenkezűségi elmélet hívei erősítést kaptak, méghozzá nem is akármilyen oldalról. A német Szövetségi Hírszerző Szolgálat, a BND munkatársai a vizsgálóbíróhoz eljuttatott két feljegyzésükben is e mellett a változat mellett álltak ki. Eszerint Barschelt a Stasi, a keletnémet államrendőrség egyik, úgymond „tökéletes gyilkosságokra” szakosodott különítménye ölte meg. A feltételezés önmagában hihető is lenne, ám a különítménnyel kapcsolatos további BND-„értesülések” komolytalanokká teszik.
Olyan hajmeresztő állításokat tartalmaznak ugyanis, melyek szerint a hidegvérű Stasi-gyilkosokból álló csoport a Barschel-ügy után két évvel részt vett az NDK rendszerének megdöntésében, majd tevékenységét folytatva 1992 végén rajtaütött a Bundeswehr egyik fegyverraktárán. A gyilkossági elmélet hívei szerint a Stasi kezemár abban az 1987-es repülőszerencsétlenségben is benne volt, amelyet a fedélzeten tartózkodók közül egyedül Barschelélt túl. Igen ám, de a szerencsétlenség úgy történt, hogy a miniszterelnököt szállító magángép ködös időben egy adótoronynak ütközött. Nos, akármilyen mindenható volt is a Stasi, az adótornyot nem ő építette, és persze ködöt sem volt képes nyugatnémet területre bocsátani. Hacsak nem annak a dezinformációs ködösítésnek a formájában, amely –akárki műve is – az ügyet azóta is körüllengi.
De Barschel halálának nemcsak a körülményei, az indítékai is tisztázatlanok. A schleswig-holsteini miniszterelnök a kérdéses időpontban ugyan már erkölcsi hullának számított, ám megnyilatkozásai éppen hogy arra mutattak: folytatni kívánja a politikai túlélésért folytatott küzdelmet. E tény inkább a gyilkosságot valószínűsíti, ám ennek indítékai ismeretlenek, illetve csak bizonytalan spekulációk formájában léteznek. (Például az, hogy Barschel fegyvercsempészési ügyekbe keveredett.) Hét év után most mindenesetre újra teljes erővel indult meg a nyomozás.” – ezt pedig a Népszava 1995. január 16-i cikke hozta le, amikor az aktáját újra elővették.
„1987 októberében nagy volt a forgalom Genfben. Egymásnak adták a kilincset a legkülönbözőbb titkosszolgálatok ügynökei, ott volt a CIA és a Moszad különítménye, nem is szólva a KGB-ről és a Stasiról. A nyugatnémet felderítés és kémelhárítás ugyancsak képviseltette magát (részben egymást figyelő) ügynökökkel. A kulisszák mögött ugyanis a titkosnál titkosabb tárgyalások folytak libanoni szélsőségesek húsz túszának kiszabadításáról. A kompenzáció megint fegyverkereskedelmi üzlet formájában valósult meg. A CIA egyik rejtjelezett távirata a tárgyalásokkal kapcsolatban került most elő: „Jerry took Perch to Temple met with Lokal and Rabbi ... Perch unfielding refuses coop” (Jerry magával vitte Perchet Temple-hez, találkozott Lokállal és Rabbival (...) Perch makacsul megtagadta a kooperációt.) A nevek az ügyletben szereplő személyek CIA-fedőnevei, Perch kivételével. A „perch” szó viszont magyarul sügért jelent, németül ez Barsch... A dolog oly tökéletes, mondják persze a kétkedők, hogy csakis a Stasi koholmányáról lehet szó. Vagy csakugyan figyelte Barschelta CIA? A nyugatnémet ügynökök lépéseiről mindenesetre informálni kellett a Wolfgang Schäuble akkori kancellári hivatali miniszter vezette bonni válságstábot, amelynek egyik tagja a felderítés, a BND korabeli igazgatója, Klaus Kinkel volt.
Alapos viszont a gyanú, hogy Barschel közvetítőként benne volt egy másik fegyverüzletben. A kieli HDW hajógyár épített volna tengeralattjárókat Iránnak, az ügy azonban bonni tilalom folytán meghiúsult, és a perzsáknak volt képük visszakövetelni az előleget. Az alkudozásokat Barschelfolytatta épp e napokban. De a Stasi is évek óta megfigyelés alatt tartotta Barschelt, aki állítólag valóban részese volt bizonyos illegális tranzakcióknak. Ezek során a keletnémet titkosszolgálat egyik álcázott vállalata nyugatnémet cégek bevonásával közel-keleti kereskedőknek adott el fegyvereket. Barschel már korábban jelentette a nyugatnémet elhárításnak, hogy „az elvtársak” megkeresték, ami alkalmasint önmaga lefedezését is szolgálhatta, de most arról kerültek elő valódi vagy hamisított adatok, hogy „kapcsolati személye” Roloff fedőnéven Feuchtenberger ezredes volt, a hírhedt Markus Wolf kémfőnök referense. Barschel határidőnaplója szerint Roloff az Engholm-ügyben mentő bizonyítékokat akart átadni neki. A helyszín: Genf, az időpont Barschel halálának napja...” – ez pedig a Respublika elemzése volt Barschel halála után nyolc évvel megjelent cikkében.
Az ügyben számos nyomozást folyt az ügyben. 1988-ban Nardin bíró öngyilkosságot állapított meg. 1992-ben megint történt egy fura eset történt, ami tovább fokozta a Barschel-ügy iránti érdeklődést. Történt ugyanis, hogy a család egy magánnyomozót bízott meg az ügy felgöngyölítésére. De – nevét nem említették – ezt a nyomozót 1992-ben holtan találták, ami igazolta azokat feltételezéseket, hogy az egykori miniszter halála egészen a legmagasabb körökig vezethetett. 1994-ben a lübecki ügyészség gyilkosságként vizsgálta újra Barschel halálának okát.1999-ben Bernard Bertossa bíró viszont lezárta az ügyet. Ahogy fentebb is említettük, 2011-ben a DNS-elemzésekkel nyílt ki újra az akta, de gyorsan be is zárult. Mára pedig már teljesen feledésbe merült Uwe Barschel hálának oka. Akármi is volt az igazság, a mai napig nem derült fény Uwe Barschel halálának okaira, akinek az élete 38 éve ezen a napon egy genfi szálloda fürdőkádjában ért véget. Az Arcanumban pedig közel 300 érdekes cikk olvasható erről a rejtélyes ügyről.
Csizmazia Zoltán