1963. április 15-én tűnt fel először az akkor még kevés lakásban tv-t nézhető ember képernyőjén a TV Maci, hosszú évtizedek kedven gyermek figurája, aki csak az Esti mese szignálfilmjeként szerepelhetett, de rengeteg gyermek szívébe lopta be magát.
Azt esti fogmosás után, nem volt abban az időszakban olyan, akit ne ragasztott volna a képernyők elé. Bár az igazsághoz hozzátartozik, hogy Október 23-án van a TV Maci hivatalos születésnapja, ez valójában nem az első tévés szereplése, hanem Bálint Ágnes születésnapja, aki az Esti mese szignálfilmjének eredeti forgatókönyvét írta, valamint a maci karakterét is ő találta ki. A bábfigurát Szabó László iparművész készítette. Nagyon népszerű volt.
Az Arcanum Újságokban 46 902 találat van TV Macira. Komlós János, humorista 1970-ben a Népszabadság hasábjain így írt TV Maciról: „Van a Magyar Televíziónak egy munkatársa, akit mindegyiknél jobban szeretek: a Tv Maci. Nagyon rendes kis ember. Vagy gyerek. Vagy minek nevezzem? Maci. Ő a legaranyosabb Maci, akit életemben láttam. Esténként szépen fogalmas, felhúzza a hálóingecskéjét, meghallgatja az esti mesét és utána zsupsz az ágyikóba! És már alszik is.
Mindezt egyetlen zokszó nélkül. Nem nyafog, nem kunyerál, hogy „hadd maradjak fenn még egy kicsit!” Nem faggatja a környezetét, hogy „de miért, mért kell már lefeküdni”.Nem. Maci nem ilyen Maci. Macinak csak int egyet a papa, vagyis a műsorszerkesztő, és Maci máris a fogát dörzsöli. Annyit mond ugyan, hogy „pö”, de ezt is olyan áhítatosan és ártatlanul, hogy a kritika leghalványabb nyomát sem lehet benne feltételezni.”
A TV Maci gyakorlatilag Foky Ottó szellemi terméke. Születése első percében, tervezője, Foky Ottó, csupán a fejét vetette papírra. A művész hetekig rajzolta, szabta, varrta, aztán mindent összetépett, eldobott és kezdte elölről. Végül azután a fejéhez hozzáilleszkedett a lába, keze, teste, de még mindig nem volt az igazi. Állandóan változtatták alakját, formáját, és sok vita után végül is elkészült. De azután az újabb vitatéma: ki legyen a Tv-maci barátja. Volt, aki azt mondta, hogy legyen egy jópofa kacsa.
Mások szerint egy babát kellene a kezébe adni. A végleges döntés: győzött a paprikajancsi. „Egy levél a sok ezerből. Laki Veronika írta Ajkáról a Tv-macinak: „Kedves Tv-maci! Mi hárman vagyunk testvérek, és ha egyedül lennék a játékaimmal mint te, nagyon hiányozna egy testvér. Úgy gondolom, te is szeretnél egy kistestvérkét. Azért ilyen szomorú az én Tv-macin, mert egyedül rossz neki.
De vidám lesz, ha elfogadod az én kismacimat, olyan boldog leszel, mint én, a tesóimmal." – írt a népszerűségéről 1986-ban az Esti Hírlap. Az alkotó, Foky Ottó így nyilatkozott 1997-ben a Hajdúsámson-Sámsoni Hírlapnak: „A gyerekek mindig közel álltak hozzám. Négy unokám van. Nekik és az ország összes aprónépének csináltam a filmeket. Mindig is vágytam a gyermekek szeretetére, amely mentes a felnőtt rafinériáktól. Bennük még sohasem csalódtam. Ők a legőszintébb közönség. Filmkészítés után a vetítőben úgy szoktam elhelyezkedni, hogy a gyerekek ne vegyék észre, hogy velük szemben ülök.
Hajdú Bihari Néplap Napló-1981
Az én ajándékom tőlük, ha látom az arcukon a mosolyt, ha azt szerettem volna, hogy örüljenek vagy a könnyes szemecskéket, ha szomorút meséltem. Több mint 100 esti mesét készítettem. Első sorozatom, éppen ezért a legkedvesebb, a Mirr-Murr, a kandúr volt. Ebben minden benne van, amit a gyerekekben szeretek. Aztán következett A legkisebb ugrifüles, a Misi Mókus, majd a Varjúdombi mesék.” Még bélyegblokk is megjelent róla: „A TV Macit ábrázoló bélyegblokkot bocsátott ki a Magyar Posta.
Mesehősök-témakörben újonnan megjelenő sorszámozott alkalmi bélyegblokkján Bálint Ágnes író és Foky Ottó bábtervező alkotásaként, az MTVA egykori stúdiójában készült Esti mese szignálfilm főszereplője, a TV Maci és Paprika Jancsi figurája egy-egy jellegzetes életképen látható. A bélyegblokk Weisenburger István grafikusművész tervei szerint a Pénzjegynyomda Zrt.-ben készült 50.000 példányban. A TV Maci először 1963.április 15-én jelent meg az MTV-n az Esti meseszignálfilmjeként. A Magyar Posta Mesehősök elnevezésű bélyegsorozatában eddig megjelent Mazsola és Tádé, Kukori és Kotkoda, Frakk, a macskák réme és Süsü, a sárkány rajzfilmek ihlette bélyegblokkok.
A TV Maci kereken 49 évet élt. 2012-ben készült helyett egy új változat. Ez pedig egy óriási csalódást keltett a tv-nézők körében, négy hónap után le is került a képernyőkről. Foky Ottó figurája bennünk él azóta is, azokban, akik közben nagymamák és nagypapák lettek, és már csak néhány elsárgult újságot húzhatnak elő, hogy az unokáiknak megmutassák, annak idején ők milyen mesékre tudtak elaludni. Az Arcanumban szerencsére még sok-sok képet találhatunk róla. A mese azért jó, mert örökké él, így a TV Maci is. Isten éltesse őt.
CS. Z.