1970 óta minden év április 22-én ünnepli a Föld napját, amelynek jelmondata: „Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot?” A világszerte 175 országban, köztük 1990 óta Magyarországon is tartott rendezvényeken felhívják a figyelmet a figyelmet a Föld természeti környezetének megóvására. Az ötletet John McConnell vetette fel 1969-ben egy UNESCO konferencián, San Franciscóban. A Föld napját első ízben 1970. március 21-én tartották, ami az északi féltekén a tavasz első napja. Evo Morales bolíviai elnök kezdeményezésére az ENSZ április 22-ét a Földanya Nemzetközi Napjává nyilvánította.
Az eseménnyel kapcsolatban az .Arcanum Újságokban is komoly kutatást lehet végezni, hiszen a Föld napja kifejezésre összesen 342 714 találat van az adatbázisban (ezekbe a bolygónkkal kapcsolatos írások is beletartoznak). „Az eredeti ötlet 20 évvel ezelőtt született. Derys Hayes végzős joghallgató kezdeményezése megmozgatta az amerikaiakat, az 1970. április 22-én megrendezett Earth Day kézzelfogható változásokat eredményezett, szigorú környezetvédelmi törvények születtek. 20 év elteltével a szakemberek már tudják, hogy egy holland polgár biológiai létét is veszélyezteti, ha Délkelet-Ázsiában irtják a trópusi erdőket, vagy az Egyesült Államokban pazarlóan bánnak az energiával.
Világszerte sokan megértették ezt, de a felismerés a gazdasági életet alig-alig befolyásolta. 1990-re ezért válik világméretűvé a tiltakozás. Denis Hayes múlt év októberében arról beszélt Budapesten, hogy a nagyhatalmak jelenlegi vezetői nem teljesen vakok az ökológiai válság iránt. Kellő társadalmi nyomás esetén a fegyverkezés szerepe csökkenhet, a környezetvédelem súlya növekedhet.
Ráadásul október óta régiónkban egészen eredményesnek látszik,ha néhány százezer ember kimegy az utcákra. De azért a külső késztetés nem lett volna elég ahhoz, hogy Magyarországon belefogjunk a Föld napja szervezésébe. Számunkra rendkívül fontos feladatnak látszik, hogy közvetlenül a választások után a figyelem középpontjába kerüljön a környezetvédelem ügye.” – írta első ilyen hazánkban rendezett eseményről a Beszélő 1990-ben.
„A Föld napján talán most valóban sikerül tennünk egy lépést az emberiség közös hazájának megmentése érdekében, s talán a határokkal, tengerekkel elválasztott Földlakók közelebb kerülnek egymáshoz. Ez a közös ügy nem ismer országhatárokat, nem nézi a bőröd színét, nem kérdi: milyen nemzet fia vagy? Csupán egy a célja: tiszteletben tartani a Földet, az a földet, amely biztosítja számunkra az ÉLETET!” – ez pedig már a Nap című folyóiratban jelent meg szintén 1990-ben.
A Magyarország című hetilap 1970-ben, az első Föld napján írt hosszú, két oldalas cikket a környezetvédelemmel kapcsolatban: „Környezettudatosságunk ne csak a levegőre, a vízre, a földre legyen érzékeny, hanem azoknak az embereknek a jövője iránt is, akik kiutat keresnek a szegénységből, az éhségből és az elhagyatottságból.”
Miközben a felszínen a Föld Napjának eseménysorozata zajlott, a Wall Street mélyebb áramlatokhoz szokott homályában felére csökkent a levegő- és vízszennyeződést gátló berendezéseket gyártó cégek részvényeinek értéke ahhoz a pillanathoz képest, amikor Nixon elnök – még tavaly – kemény környezetvédelmi politikát hirdetett meg.
A tőzsde reagálása félreérthetetlenül jelzi: az értők egyre kevésbé számítanak arra, hogy a környezetrontásban vétkes cégek egyhamar beszerezzék a szükséges védő-, szűrő-, és tisztító berendezéseket. Másutt, ahol a törvény szigora kényszerítő erővel hat, máris megpróbálják a fogyasztókra áthárítani a környezetvédelem költségeit: Kaliforniában például a helyi közlekedési szabályok külön szűrőt írnak elő a gépkocsi kipufogójára, de a szerkezet költségeit az autótulajdonosok viselik.)”
Azóta évről-évről Magyarország számos településén zajlanak rendezvények a Föld napja alkalmából. A Süni című folyóirat például 1995-ben egy egész oldalt szentelt, hogy felhívja az emberek figyelmét ezekre az eseményekre: „1993 . április 22 -én alakult meg a „Két Kerékkel Kevesebb” Egyesület, a Dunakanyar kerékpárosainak érdekvédelmi szervezete, azzal acéllal, hogy a mindennapi biciklizést népszerűsítse és az ehhez szükséges létesítmények (utak, tárolók, stb.) fejlesztését elősegítése.
A kerékpározás számunkra az egészség védelmén túl környezetvédelmi szempontból is fontos, hiszen semmilyen káros anyagot nem bocsát ki, valamint további előnye a minimális helyigény (egy gépkocsi helyén tíz kerékpár is parkolhat), a csendesség és a kicsi balesetveszély
Föld Napja az állatkertekben A Föld Napja alkalmából több állatkertben is sor kerül ünnepi rendezvényekre. A Fővárosi Állat- és Növénykertben április 22-én változatos program várja a látogatókat. Tíz órától a Szt. István Gimnázium zenekara játszik, közben a Teleki Blanka Gimnázium tánccsoportja különböző táncokat mutat be. Villámvetélkedőn való részvételre is lehetőség nyílik, a helyes válaszok ajándékot érnek.
A Tanodában beszélgetés folyik majd az állatok jólétéről. Nyilvános etetésekre is sorkerül, az állatsimogató állatain kívül pedig az óriáskígyóval is közelebbi barátságot lehet majd kötni. Az érdeklődők elsajátíthatják a fazekasmesterség titkait, és vásárolhatnak korábban elkészített dísztárgyakat is.” Idén is érdemes szétnézni a programok között, hiszen országszerte rendeznek programokat a tudatosabb környezetvédelem megismertetésére.
Cs. Z.